سوره البقره. آیه 226 تا 230

یکشنبه 7 اردیبهشت 1393

به نام خدای بخشنده و مهربان


کسانی که زنان خود را ایلاء مینمایند (سوگند یاد می‏کنند که با آنها، آمیزش جنسی ننمایند) حق دارند چهار ماه انتظار بکشند. . اگر  بازگشت کنند، خداوند، آمرزنده و مهربان است. (۲۲۶)


و اگر تصمیم به جدایی گرفتند، (آن هم با شرایطش مانعی ندارد،) خداوند شنوا و داناست.(۲۲۷)


زنان مطلقه، باید به مدت سه مرتبه عادت ماهانه دیدن انتظار بکشند!  و اگر به خدا و روز رستاخیز، ایمان دارند برای آنها حلال نیست که آنچه را خدا در رحمهایشان آفریده، کتمان کنند. و همسرانشان، برای باز گرداندن آنها  در این مدت،  سزاوارترند، در صورتی که خواهان اصلاح باشند. و برای زنان، همانند وظایفی که بر دوش ‍ آنهاست، حقوق شایسته‏ ای قرار داده شده، و مردان بر آنان برتری دارند، و خداوند توانا و حکیم است.(۲۲۸)


طلاق،  دو مرتبه است، باید به طور شایسته همسر خود را نگاهداری کند ، یا با نیکی او را رها سازد . و برای شما حلال نیست که چیزی از آنچه به آنها داده‏ اید، پس بگیرید، مگر اینکه دو همسر، بترسند که حدود الهی را بر پا ندارند. اگر بترسید که حدود الهی را رعایت نکنند، مانعی برای آنها نیست که زن، فدیه و عوضی بپردازد . اینها حدود و مرزهای الهی است، از آن، تجاوز نکنید! و هر کس از آن تجاوز کند، ستمگر است.(۲۲۹)


اگر (بعد از دو طلاق و رجوع، بار دیگر) او را طلاق داد، از آن به بعد، زن بر او حلال نخواهد بود، مگر اینکه همسر دیگری انتخاب کند ، اگر (همسر دوم) او را طلاق گفت، گناهی ندارد که بازگشت کنند، (و با همسر اول، دوباره ازدواج نماید،) در صورتی که امید داشته باشند که حدود الهی را محترم می‏شمرند. اینها حدود الهی است که (خدا) آن را برای گروهی که آگاهند، بیان می‏نماید.(۲۳۰)

برچسب‌ها: سوره البقره، جزء دو
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.