سوره البقره. آیه 271 تا 275

سه‌شنبه 16 اردیبهشت 1393

به نام خدای بخشنده و مهربان


اگر انفاق ها را آشکار کنید، خوب است! و اگر آنها را مخفی ساخته و به نیازمندان بدهید، برای شما بهتر است! و قسمتی از گناهان شما را میپوشاند و خداوند به آنچه انجام می‏دهید، آگاه است.(۲۷۱)


هدایت آنها بر تو نیست،  ولی خداوند، هر که را بخواهد هدایت می‏کند. و آنچه را از خوبی ها و اموال انفاق می‏کنید، برای خودتان است، (ولی) جز برای رضای خدا، انفاق نکنید! و آنچه از خوبیها انفاق می‏کنید، (پاداش آن) به طور کامل به شما داده می‏شود، و به شما ستم نخواهد شد. (۲۷۲)

 

برای نیازمندانی باشد که در راه خدا، در تنگنا قرار گرفته‏ اند، نمی‏توانند مسافرتی کنند و از شدت خویشتن داری، افراد ناآگاه آنها را بی نیاز می‏پندارند، اما آنها را از چهره‏ هایشان می‏شناسی، و هرگز با اصرار چیزی از مردم نمی‏خواهند. و هر چیز خوبی در راه خدا انفاق کنید، خداوند از آن آگاه است. (۲۷۳)


آنها که اموال خود را، شب و روز، پنهان و آشکار، انفاق می‏کنند، مزدشان نزد پروردگارشان است، نه ترسی بر آنهاست، و نه غمگین می‏شوند.(۲۷۴)


کسانی که ربا می‏خورند، (در قیامت) بر نمی‏ خیزند مگر مانند کسی که بر اثر تماس شیطان، دیوانه شده (و نمی‏تواند تعادل خود را حفظ کند، گاهی زمین می‏خورد، گاهی به پا می‏خیزد).این، به خاطر آن است که گفتند: داد و ستد هم مانند ربا است  در حالی که خدا بیع را حلال کرده، و ربا را حرام!  و اگر کسی اندرز الهی به او رسد، و (از ربا خواری) خودداری کند، سودهایی که در سابق به دست آورده، مال اوست، و کار او به خدا واگذار می‏شود، (و گذشته او را خواهد بخشید). اما کسانی که باز گردند  اهل آتش اند؛ و همیشه در آن میمانند.(۲۷۵)

برچسب‌ها: سوره البقره، جزء سه
نظرات (1)
"کسانی که ربا می‏خورند، (در قیامت) بر نمی‏ خیزند مگر مانند کسی که بر اثر تماس شیطان، دیوانه شده (و نمی‏تواند تعادل خود را حفظ کند، گاهی زمین می‏خورد، گاهی به پا می‏خیزد).این، به خاطر آن است که گفتند: داد و ستد هم مانند ربا است در حالی که خدا بیع را حلال کرده، و ربا را حرام!"

پرانتز یعنی تحریف قرآن تحریف یعنی حرف وارد کلام قرآن کردن : کسانی که ربا می‏خورند، بر نمی‏ خیزند مگر مانند کسی که بر اثر تماس شیطان، دیوانه شده است.

تعبیر قرآن از خوردن ربا جالبه؟ مگر ربا خوردنی است؟ الذین یاکلون الربا ربا یک عمل در سیستم اقتصادی دنیاست نگاه کن سیستم بانکداری ایران از بیخ رباست. اینجا هم می گوید کسانی که ربا می خورند... خوردن باعث می شود که خوردنی (دارو یا غذا یا هر چیز دیگری) بر مغز استخوان انسان هم اثر کند اما آیا واقعا ربا خوردنی است؟ اگر آری که طبق منطق قرآنی هست چون قرآن اینجا از مَثَل استفاده نکرده اما کمی جلو تر ربا خواران را به کسانی «مثل» زده است که موجودات احمق و خرابکار شیطانی آن ها را مس می کنند. شیطان ربا خواران را مس نمی کند بلکه قرآن رفتار ربا خوران را به آن انسان ها مثل زده است. اما وقتی قبل از آن می گوید «رباخواران» نمی گوید کار ربا مثل خوردن غذا است بلکه بدون هیچ تشبیهی بعد از فعل یاکلون اسم ربا را قرار می دهد --->> یاکلون الربا
البته مسّ را معزی دیوانگی ترجمه کرده و شما اینجا تماس نوشته اید نمی دونم کدوم درسته کدوم غلط و یک چیزی دیگر اینکه : یتخبطه = یــ + تخبط + ه
تخبط آشفته شدن ترجمه شده از معزی.
در کل انسان بی عقلی هست که فقط خراب کاری می کنه بلند میشه و همه نظام طبیعی رو -بخاطر چند تومان که به چشم اون سود هست اما در اصل ضرر به انسانیت هست - به هم می ریزد.
پاسخ:
پرانتزایی که با برداشتنش متوجه آیه نمیشم فکر میکنم بودنش یه راهنمایی واسه فهمیدنمه میگذارم و میخونم و باقی رو پاک میکردم!
دلم نمیخواد تحریف شده قرآن بخونم ...

کاش عده زیادی اینجا بودن که با هم فکر میکردیم ، متاسفانه هنوز شما هستید فقط

جالب نوشتید ، در باره ربا و سیستم بانکداری چون مرتبط با رشته ام هست خوندم و برام جالب تر بود این تعبیرتون ...

آیه 280 رو نمیتونم به آیات قبلی ربط بدم ، منظورش چه پولیه ؟ کیا توان پرداخت ندارن ؟ به کیا مهلت بدیم ؟؟ یعنی داره میگه به رباخوار مهلت بدیم پول برگردونه ؟؟

جوابش رو اگه میشه تو نظرات پست مربوط بنویسید ممنون میشم.
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.