سوره آل عمران آیات 26 تا 30

چهارشنبه 24 اردیبهشت 1393

به نام خدای بخشنده و مهربان


بگو: «بار الها! مالک حکومتها تویی، به هر کس بخواهی، حکومت می‏ بخشی، و از هر کس بخواهی، حکومت را می‏گیری، هر کس را بخواهی، عزت می‏دهی، و هر که را بخواهی خوار می‏کنی. تمام خوبیها به دست توست، تو بر هر چیزی قادری.(۲۶)


شب را در روز داخل می‏کنی، و روز را در شب، و زنده را از مرده بیرون می‏ آوری، و مرده را از زنده، و به هر کس بخواهی، بدون حساب، روزی می ‏بخشی.(۲۷)


افراد با ایمان نباید به جای مومنان، کافران را دوست و سرپرست خود انتخاب کنند، و هر کس چنین کند، هیچ رابطه‏ ای با خدا ندارد ، مگر اینکه از آنها به پرهیزید . خداوند شما را از خود، بر حذر می‏دارد، و بازگشت به سوی خداست.(۲۸)


بگو: اگر آنچه را در سینه‏ های شماست، پنهان دارید یا آشکار کنید، خداوند آن را می‏داند، و از آنچه در آسمانها و زمین است، آگاه می‏ باشد، و خداوند بر هر چیزی تواناست.(۲۹)


روزی که هر کس، آنچه را از کار نیک انجام داده، حاضر می بیند، و آرزو می‏کند میان او، و آنچه از اعمال بد انجام داده، فاصله زمانی زیادی باشد. خداوند شما را از خودش، بر حذر می‏دارد، و خدا نسبت به همه بندگان، مهربان است.(۳۰)

برچسب‌ها: سوره آل عمران، جزء سه
نظرات (1)
"خداوند شما را از خودش، بر حذر می‏دارد"
خودش
خودش
تاکید روی خودش: نفسه: نفس + ه
ما هرگز نمی دانیم خداوند درباره ما و جهان و گذشته و آینده چه فکر می کند برای همین نمی دونیم اگر اراده به انجام کاری گرفت چه خواهد کرد.
در جایی دیگر در قرآن الله به عیسی می گیه: آیا تو به مردم گفتی من و مادرم رو به جای من به خدایی بگیرند؟ عیسی می گوید تو از آنچه درون من است خبر داری ولی من از آنچه درون توست خبر ندارم. درون در اون سوره "نفس" است نفسی که در اینجا هم بکار برده شده به انگلیسی : soul است, سلف(self) نیست عمق soul بیش تر از self هست.
این جمله از گوتفرید لایبنیتز است :

God is not the soul of the world

خدا نفس جهان نیست، ما یک چیزی هستیم جهان یک چیزی الله یا خدا یک چیز دیگر. رفتار های ما و جهان تا حدودی قابل پیش بینی هستند از راه مطالعه اما الله رفتارش غیر قابل پیش بینی هست و اصولا ما هرگز نمی دونیم خدا امروز در چه اندیشه ای است.
مذهب کلامی اشاعره بر خلاف معتزله اعتقاد دارند که خداوند می تواند هر انسانی رو که بخواهد به جهنم و یا به بهشت ببرد..پرستش خدا از روی عشق است چون او لایق خدایی هست نه کس دیگری پس او ما را زنده کرد در حالی که مرده بودیم حال آنکه خدایی جز او قادر به اینکار نبود پس هر چه با ما کند ناز شستش.
پاسخ:
دقیقن دست گذاشتی روی چیزی که میخواستم ازش سر در بیارم و برام گنگ بود آقا سجاد ...

یه بار دیگه دلم میخواد بخونم میرم بخونم آیه های امروز رو ..
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.