سوره آل عمران آیات 151 تا 155

یکشنبه 18 خرداد 1393

به نام خدای بخشنده و مهربان


به زودی در دلهای کافران به خاطر اینکه بدون دلیل چیزهائی را برای خدا شریک قرار دادند، رعب و ترس می‏ افکنیم و جایگاه آنها آتش است و چه بد جایگاهی است جایگاه ستمکاران. (۱۵۱)


خداوند وعده خود را به شما راست گفت، در آن هنگام دشمنان را به فرمان او به قتل می‏ رساندیدتا اینکه سست شدید  و در کار خود به نزاع پرداختید، و بعد از آن که آنچه را دوست می‏داشتید به شما نشان داد نافرمانی کردید، بعضی از شما خواهان دنیا بودند و بعضی خواهان آخرت، سپس خداوند شما را از آنان منصرف ساخت؛ تا شما را آزمایش ‍ کند و او شما را بخشید و خداوند نسبت به مؤ منان فضل و بخشش دارد. (۱۵۲)


هنگامی که از کوه بالا می‏رفتید و به عقب ماندگان نگاه نمی‏کردید، و پیامبر از پشت سر شما را صدا میزد، سپس اندوه ها یکی پس از دیگری به سوی شما روی آورد این به خاطر آن بود که دیگر برای از دست رفتن غمگین نشوید و نه به خاطر مصیبتهائی که بر شما وارد می‏گردد، و خداوند از آنچه انجام می‏دهید آگاه است. (۱۵۳)


سپس به دنبال این غم و اندوه آرامشی بر شما فرستاد، این آرامش به صورت خواب سبکی بود  جمعی از شما را فرو گرفت اما جمع دیگری در فکر جان خویش بودند آنها گمانهای نادرستی درباره خدا همچون گمانهای دوران جاهلیت داشتند، و می‏گفتند: «آیا چیزی از پیروزی نصیب ما می‏شود؟» بگو «همه کارها بدست خدا است، آنها در دل خود اموری را پنهان می‏دارند که برای تو آشکار نمی‏سازند می‏گویند: «اگر سهمی از پیروزی داشتیم در اینجا کشته نمی‏شدیم!» بگو «اگر هم در خانه‏ های خود بودید آنهائی که کشته شدن در سرنوشت آنها بود به بسترشان می‏ریختند و اینها برای این است که خداوند آنچه در سینه شما پنهان است بیازماید و آنچه در دلهای شما می‏باشد خالص گرداند و خداوند از آنچه در درون سینه ‏ها است با خبر است. (۱۵۴)


کسانی که در روز روبرو شدن دو جمعیت با یکدیگر  فرار کردند شیطان آنها را بر اثر پاره‏ای از گناهانی که قبلا مرتکب شده بودند به لغزش انداخت و خداوند آنها را بخشید، خداوند آمرزنده و بردبار است. (۱۵۵)

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.