X
تبلیغات
زولا

سوره النساء آیات 11 تا 15

جمعه 30 خرداد 1393

به نام خدای بخشنده و مهربان


خداوند به شما درباره فرزندانتان سفارش می‏کند که برای پسر به اندازه سهم دو دختر باشد و اگر فرزندان شما بیش از دو دختر بوده باشد دو سوم میراث از آن آنها است و اگر یکی بوده باشد نیمی از آن او است، و برای پدر و مادر او  هر کدام یک ششم میراث است اگر فرزندی داشته باشد و اگر فرزندی نداشته باشد و پدر و مادر از او ارث برند برای مادر او یک سوم است و اگر او برادرانی داشته باشد، مادرش یک ششم می‏برد بعد از انجام وصیتی است که او کرده است و بعد از ادای دین است - شما نمی‏ دانید پدران و مادران و فرزندانتان کدامیک برای شما سودمندترند این فریضه الهی است و خداوند دانا و حکیم است. (۱۱)


و برای شما نصف میراث زنانتان است اگر آنها فرزندی نداشته باشند و اگر فرزندی برای آنها باشد یک چهارم از آن شماست پس از انجام وصیتی که کرده ‏اند و ادای دین ، و برای زنان شما یک چهارم میراث شما است اگر فرزندی نداشته باشید و اگر برای شما فرزندی باشد یک هشتم از آن آنها است، بعد از انجام وصیتی که کرده‏ اید و ادای دین، و اگر مردی بوده باشد که کلاله از او ارث می‏برد یا زنی که برادر یا خواهری دارد سهم هر کدام یک ششم است و اگر بیش از یک نفر باشند آنها شریک در یک سوم هستند پس از انجام وصیتی که شده و ادای دین، بشرط آنکه به آنها ضرر نزند این سفارش خدا است و خدا دانا و بردبار است. (۱۲)


اینها مرزهای الهی است، و هر کس خداوند و پیامبرش را اطاعت کند، خداوند وی را در باغهایی از بهشت وارد می‏کند که همواره، آب از زیر درختانش جاری است، جاودانه در آن می‏ماند، و این، پیروزی بزرگی است! (۱۳)


و آن کس که نافرمانی خدا و پیامبرش را کند و از مرزهای او تجاوز نماید، او رادر آتشی وارد می‏کند که جاودانه در آن خواهد ماند، و برای او مجازات خوار کننده‏ای است. (۱۴)


و کسانی از زنان شما که مرتکب زنا شوند، چهار نفر از مسلمانان را بعنوان شاهد بر آنها بطلبید! اگر گواهی دادند، آنان را در خانه ‏ها نگاه دارید تا مرگشان فرا رسد؛ یا اینکه خداوند، راهی برای آنها قرار دهد. (۱۵)

برچسب‌ها: سوره النساء، جزء چهار
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.