X
تبلیغات
زولا

سوره المائده آیات 41 تا 45

دوشنبه 13 مرداد 1393

به نام خدای بخشنده و مهربان


اى پیامبر ، مبادا کسانى که در کفر شتاب مىورزند تو را اندوهگین کنند ، چه آن منافقانى که به زبان گفتند : ایمان آوردیم ولى دل هایشان ایمان نیاورده است ، و چه آن یهودیانى که نزد تو آمده اند تا برایشان داورى کنى . اینان به دروغ هاى عالمان خود گوش فرامى سپارند با این که مى دانند آنها دروغ مى گویند . اینان فرمانبردار مردمى دیگرند که نزد تو نیامده اند . عالمانشان سخنان خدا را پس از آن که در جایگاهاى خود قرار گرفته است تحریف مى کنند و به پیروانشان که آنان را نزد تو فرستاده اند مى گویند : اگر همین حکم ( حکم تحریف شده ) به شما داده شد آن را بپذیرید و اگر آن به شما داده نشد دورى کنید . خدا مى خواهد آنان را به عذاب گرفتار سازد . و هر کس را که خداوند عذابش را اراده کند تو هرگز از سوى خدا توان آن را ندارى که عذاب را از او بگردانى . اینان کسانى اند که خدا نخواسته است دل هایشان را پاک گرداند . براى آنان در این جهان خوارى و در آخرت عذابى بزرگ خواهد بود . ( 41 )آرى ، یهودیان شنونده دروغ هاى عالمان خویشند و عالمانشان با گرفتن رشوه خورنده مال حرام . پس اى پیامبر ، اگر براى داورى نزد تو آمدند میانشان داورى کن یا از آنان روى برتاب ، و اگر روى برتافتى و میانشان داورى نکردى هرگز اندک زیانى به تو نمى رسانند ، و اگر داورى کردى به عدل و داد میانشان داورى کن که خداوند دادگران را دوست مى دارد . ( 42 )

چگونه یهودیان تو را به داورى فرا مى خوانند در حالى که تورات نزد آنهاست و حکم خدا در آن است ؟ آنان پس از این که حکم الهى را در تورات مى یابند و آن را نمى پسندند از آن روى برمى تابند . در حقیقت آنان به تورات و احکام آن ایمان ندارند .
( 43 )

 
ما تورات را که در آن رهنمود و نورى است فروفرستادیم . پیامبران که تسلیم خدا بودند براساس آن براى یهودیان داورى مى کردند ، و عالمان ربّانى و دانشمندان یهود نیز به سبب این که از آنان خواسته شده بود که نگهبان این کتاب باشند بر طبق آن حکم مى کردند و از کسانى بودند که بر آن و احکام آن گواهى مى دادند . پس اى یهودیان ، در بیان حکم خدا از مردم نترسید و از من بترسید ، و آیات مرا به بهایى اندک مفروشید ، که هر کس بر طبق آنچه خدا فرو فرستاده است حکم نکند آنانند کافران . ( 44 )
و در تورات بر یهودیان مقرّر داشتیم که جان در برابر جان و چشم در برابر چشم و بینى در برابر بینى و گوش در برابر گوش و دندان در برابر دندان قصاص مى شود ، و جراحت ها نیز قصاص دارند . پس اگر کسى از حق قصاص درگذرد و آن را صدقه به شمار آورد باعث آمرزش گناهان او مى شود ، و اگر از حق خود نگذرد و خواهان قصاص باشد ، حاکم باید بر طبق مقررات الهى حکم کند ; و هر کس بر طبق آنچه خدا فرو فرستاده است حکم نکند آنانند ستمکاران . ( 45 )

برچسب‌ها: سوره المائده، جزء شش
نظرات (1)
سلام
مدتهاست که شاهد تلاش معنوی شما هستم .
براتون در این سیر معنوی تجلی کمال و حکمت رو آرزومندم . انشاءالله ثمرات این حرکت براتون ابدی خواهد بود . سپاس فراوان ... اجرتون با صاحب قرآن ...
حق یاور شما .
پاسخ:
سلام . از لطف و محبت فراوان شما متشکرم
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.